Ostatnie artykułyLosowe zdjęcieNewsletter

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na stronie musisz się wcześniej zarejestrować.

Ankieta

Jak myślisz, strona jest interesująca?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Odwiedzin:

FünfteichenNa obszarze Laskowic, Miłoszyc oraz Ratowic w latach 1940-45 istniały w sumie 4 obozy pracy przymusowej. W roku 1942 podjęto decyzję o utworzeniu fabryki w Jelczu zaopatrującej armię Hitlera. Siłą roboczą mieli być więźniowie oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości. Na miejsce skoszarowania wybrano wieś Miłoszyce (od 1937 Fünfteichen). W grudniu 1943 budowę obozu "Fünfteichen" ukończono, z czasem likwidując pozostałe obozy. Nowy obiekt został kolejną filią KL Gross Rosen.

Dziś w tym miejscu niewiele można zobaczyć. Rozebrano drewniane baraki, z ogrodzenia nic praktycznie nie zostało, nieliczne murowane budynki (PGR). Są natomiast ścieżki. Jedna wzdłuż linii kolejowej (wybudowanej specjalnie) a resztką ogrodzenia, inna do Miłoszyc przez tory kolejowe oraz dróżka do Jelcza którą prawdopodobnie więźniowie codziennie pokonywali w drodze do pracy... Dziś ów teren w pewnej części jest "zagospodarowany" przez drobne przedsiębiorstwa, tudzież zamieszkany przez nielicznych mieszkańców. Reszta to nieużytki zarośnięte chwastami.


W przeciwieństwie do "Fünfteichen" ślad po obozie w Markstädt pozostał. Niestety nie jest tego wiele. Także po ratowickim Obozie Pracy Wychowawczej (AEL) pozostały co najwyżej bunkry - zdjęcie powyżej. Szerzej na temat okolicznych obozów można poczytać tutaj.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 60 lat pozostała. świadczą o tym choćby pomniki ku czci ofiar (NN). Pierwszy znajduje się niedaleko szosy Ratowice-Wrocław, następny w tzw. "lasku Miłoszyckim". Trafić łatwo bo miejsce wskazuje tablica umiejscowiona tuż przy szosie Miłoszyce-Jelcz.

W Nadolicach Wielkich (Gross Nädlitz) w 1998 roku powstał Park Pokoju - cmentarz żołnierzy niemieckich poległych między innymi przy obronie "Festung Breslau". Jednak wg ostatnio przeprowadzonego dochodzenia okazuje się, że spoczywają tam nie tylko "szeregowi" żołnierze i obrońcy Wehrmachtu...

Więcej na ten temat.

Komentarze

Bartosz #1 Bartosz
dnia marzec 22 2012 13:18:59
To co działo się na wojnie to przerasta moje najgorsze wyobrażenia... Mój dziadek był kurierem wojennym - na szczęście wojnę przeżył... pozdrawiam i dodam, że post jest bardzo ciekawy!

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.08
3,271,907 unikalne wizyty